berkendael Logo
Home Zorg Zorg bij WZH Nieuw Berkendael Zintuiglijk stimuleringsprogramma
Werken bij Nieuw Berkendael
Werken bij WZH

Onze andere locaties


WZH Nieuw Berkendael is
onderdeel van
WoonZorgcentra Haaglanden


Zintuiglijk stimuleringsprogramma

Bij comacliënten is het belangrijk dat zij door middel van prikkels gestimuleerd worden. Het liefst direct bij de start van de revalidatie. Zodra cliënten met een laag bewustzijnsniveau in WZH Nieuw Berkendael komen om te revalideren, krijgen zij een speciale, intensieve behandeling, het zogenaamde zintuiglijk stimuleringsprogramma.

Nieuwe verbindingen in de hersenen
Met dit programma wordt een aantal maal per dag de zintuigen geprikkeld, in de hoop dat dit tot bewuste reacties leidt. Defecte zenuwcellen herstellen niet meer, maar hersenfuncties kunnen wel overgenomen worden door zenuwcellen die nog intact zijn. Door steeds op dezelfde manier prikkels te geven worden steeds dezelfde gebieden in de hersenen gestimuleerd. Daarbij is de hoop dat nieuwe verbindingen in de hersenen ontstaan waardoor een cliënt bewust gaat reageren.

Prikkels voor alle zintuigen
In de eerste twee weken van de behandeling wordt een standaard programma aangeboden. Daarbij wordt stimulatie afgewisseld met rustperioden. Twee tot drie keer per dag wordt één zintuigengebied geprikkeld, zoals bijvoorbeeld tast en beweging, gehoor, zicht, smaak of geur. De prikkels worden toegediend door de verschillende behandelaars. Zij houden bij in welke mate de cliënt op een prikkel reageert. Na deze twee weken wordt het prikkelprogramma individueel aangepast op de cliënt.

Meer prikkels op interessegebieden van de cliënt
Voor de behandelaars is het belangrijk om te weten welke interesses en gewoontes een cliënt heeft omdat het waarschijnlijk is dat hij/zij hier eerder op zal reageren. Daarom vragen we aan de familie om een formulier in te vullen waarin vragen staan die betrekking hebben op bepaalde gewoontes, interesses en voorkeuren van de cliënt.
Ook wordt aan de familie gevraagd een aantal foto’s in te leveren, waar achterop wordt geschreven wat of wie er op de foto staat en waar de foto is genomen.

Vooruitgang te zien op video-opnamen
Door video-opnamen te maken tijdens de behandeling kunnen we nog beter zien of cliënten reageren op aangeboden prikkels en of er vooruitgang geboekt is. De opnames dienen alleen als evaluatie-instrument en zullen in het begin en vervolgens om de paar weken worden gemaakt.

Herkenbare omgeving biedt ook prikkels
Wij weten niet wat een cliënt wel en niet waarneemt; dit verschilt ook per cliënt. Het is dan ook moeilijk om direct aan te geven wat de invloed is van de woonomgeving op een cliënt. Feit is wel dat een herkenbare omgeving een positieve invloed heeft op mensen met hersenletsel. Wij vragen familie dan ook om persoonlijke spullen in de kamer neer te zetten en om foto’s en schilderijen mee te nemen. Met andere woorden: er wordt getracht een zo herkenbaar mogelijke leefomgeving voor de cliënt te creëren.

Duidelijk dag- en nachtritme

Bij een herkenbare leefomgeving speelt ook het dag- en nachtritme een grote rol. Daarom proberen we duidelijk aan te geven wanneer de dag begint en de dag eindigt.

Wat een cliënt waarneemt is niet altijd duidelijk. Maar we gaan uit van het meest positieve en daar is de behandeling in WZH Nieuw Berkendael op gericht, zodat de kans op een bewuste reactie zo groot mogelijk is.

Informatie

Geen informatie

Acties

Pagina printen
Pagina doorsturen
Emailadres van kennis:

Naam van uw kennis:

Uw naam: